Anasayfa / Gündem / Son dakika! Erdoğan ile Trump G-20 zirvesinde bir araya geldi: Türkiye’ye adil davranılmadı

Son dakika! Erdoğan ile Trump G-20 zirvesinde bir araya geldi: Türkiye’ye adil davranılmadı

Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump, G-20 Liderler Zirvesi kapsamında bir araya geldi. Erdoğan’ın, ABD Başkanı Trump ile 07.14’te başlayan görüşmesi basına kapalı gerçekleşirken, görüşmenin yaklaşık 40 dakika sürdüğü belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Erdoğan ile ABD Başkanı Trump G20 Liderler Zirvesi kapsamında bir araya geldi. Tüm dünyanın son dakika olarak geçtiği habere göre görüşmenin basına açık kısmında yapılan ilk açıklamada ABD Başkanı Trump, Obama döneminde Türkiye’ye adil davranılmadığını ve Patriot’ların satılmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise ticaret ve savunma sanayiinde atılacak adımların olduğunu ve ABD ile stratejik ortaklığın birçok alanda dayanışmayı teşvik ettiğini belirtti.

TRUMP: HOLLYWOOD SETİNDE BU KADAR GÜZEL İNSANI BULAMAZSINIZ

Türkiye ile ticari ilişkilerden bahseden ve “Görüşmemizi anlamlı buluyorum” diyen Trump, Türk heyetini de “Hiçbir Hollywood setinde bu kadar güzel insanı bir arada bulamazsınız” sözleriyle övdü.

ERDOĞAN: İNANCIM TAM

Cumhurbaşkanı Erdoğan da “Şu anda 75 milyar dolarlık bir ekonomi ticaret hacmi noktasındaki zirveye doğru ilerleme hamlemiz var. Savunma sanayisine yönelik attığımız adımlar, atacağımız adımlar var ama her şeyden öte bir stratejik ortaklığımız var. Bu stratejik ortaklığımız tabii birçok alanda dayanışmamızı adeta teşvik ediyor. Bundan sonraki süreçte de bu dayanışmamızın aynı şekilde devam edeceğine olan inancım tamdır.” ifadelerini kullandı.

TRUMP: S-400 KONUSUNDA FARKLI ÇÖZÜMLER ARIYORUZ

Ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Trump, “S-400 konusuna bakıyoruz. Patriotları almasına izin vermediler, Obama yönetimi izin vermedi, bu sebeple başka füze almak zorunda kaldılar. Bence Türkiye’ye adil davranılmadı. Karışık bir konu. Farklı çözümler arıyoruz. Türkiye’ye karşı Adil olmak zorundasınız” dedi.

TÜRKİYE’YE GELECEĞİNİ DUYURDU

Trump ayrıca “Evet, beni davet etmişlerdi, Türkiye’ye gideceğim, herhangi bir tarih şu anda mevcut değil. ” ifadelerini kullandı.

Öte yandan kritik görüşmeyle ilgili Cumhurbaşkanlığı resmi hesabından da paylaşımda bulunuldu.

Hakkında admin

Bu Haber İlginizi Çekebilir

Almanya, Türkiye’ye silah satışını durduracağını açıkladı

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Mass, Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Türkiye’ye silah satışını durduracaklarını söyledi. Barış …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir