Anasayfa / Gündem / Siraz balığı 50 yıl sonra yeniden Porsuk’ta görüldü!

Siraz balığı 50 yıl sonra yeniden Porsuk’ta görüldü!

Eskişehir’de en son 1970’li yıllardan önce görülen Siraz balığı tekrar Porsuk Çayı’nda görüldü. Balığın 50 yıl sonra görülmesi, Porsuk Çayı’nın eskisi gibi temiz olmaya başlamasından kaynaklandığı düşünülüyor.

Porsuk Çayı’nda uzun süredir görülmeyen Siraz balığı, bu ay yeniden kendini gösterdi. Eskişehir Olta Balıkçıları ve Doğal Yaşamı Koruma Derneği (ESBALDER) Başkanı Osman Demirtaş, yaklaşık 50 yıldır Eskişehir’deki Porsuk Çayı’nda görülmeyen balık çeşidinin tekrar ortaya çıkmasının Porsuk Çayının eskisi gibi temiz olmaya başlamasından kaynaklandığını belirtti. Demirtaş, “Siraz balığı yıllar önce Porsuk Çayının kendi balıklarından biriydi, barajda da görülürdü. Eskişehir’de en son 1970’li yıllardan önce görülmüştü. On yıllardır görülmeyen 42 santimetre gibi ciddi boyutlardaki bir Siraz balığı bu sene Porsuk’ta görüldü. Geçen haftalarda yaptığımız yarışmada yakalandı” dedi.

PORSUK ÇAYI’NIN TEMİZ OLDUĞUNUN GÖSTERGESİ

Siraz balığı hakkında bilgi veren Demirtaş, yıllar sonra tekrar görülen balık türünün temiz sularda yaşadığını belirterek, “Siraz balığının vücudu uzun ve mekanik şekillidir. Genellikle akarsuların hızlı aktığı, taşlı ve kumlu kesimlerinde de yaşamasına karşın, rakımları yüksek olan soğuk sularda ve göllerde yaşayan bir balıktır. Akarsuların taşlı kısımlarında avlanabilen bir balık olduğundan dolayı alabalık gibi temiz suyu seven bir balık. Porsuk’ta çıkması Porsuk Çayı’nın da temiz olduğunun göstergesi” ifadelerini kullandı.

GERİ SUYA ATILDI

Boyutu itibariyle yıllar sonra ilk kez kendi yarışmalarında görülmesinin güzel olduğunu ifade eden ESBALDER Başkanı Demirtaş, “Bizim düzenlediğimiz yarışma içindeki Tatlı Su Kefali kategorisinde yarışma sürerken 42 santimetre boyuna kadar gelmiş Siraz balığı denk geldi. Bu boyutuna rağmen kategoriye girmediği için balığı tutan sporcumuz ödülü alamadı. Çünkü Tatlı Su Kefaline attığı oltaya Siraz balığı denk geldi. Kategori dışı olduğundan da fotoğraflandı, geri hemen suya iade edildi. Bu boyutlarda yıllar sonra ilk kez görüldüğü yerin bizim yarışmamız olması da ayrı bir güzel nokta” şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA

Hakkında admin

Bu Haber İlginizi Çekebilir

Almanya, Türkiye’ye silah satışını durduracağını açıkladı

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Mass, Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Türkiye’ye silah satışını durduracaklarını söyledi. Barış …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir